[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Dziennik elektroniczny OPISKompendium wychowawcy – nr 1 autorzy: Janusz Białowąs, Zdzisław Wojciechowski
Kompendium wychowawcy - Ćwiczenia
Pomocnik Wychowawcy - czyli jak wykorzystać technologię informacyjną w codziennej pracy szkolnej
Podstawowe zadania Pomocnika Wychowawcy
Proponowany arkusz ma na celu zapoznanie się z podstawowymi elementami oraz funkcjami programu Excel.
Podstawowe funkcje:
- zliczanie nieobecności i spóźnień uczniów w całym semestrze
- obliczanie średniej semestralnej uczniów
- sumowanie liczby ocen celujących, bardzo dobrych… dla ucznia i dla przedmiotu
- obliczanie średnich ocen z przedmiotów
- drukowanie kart z ocenami semestralnymi dla rodziców
- przygotowywanie statystyk prezentujących osiągnięcia uczniów (średnie przedmiotowe, ranking uczniów wg średniej)
Budowa Pomocnika Wychowawcy
Pomocnik jest wykonany w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Arkusz składa się z 7 stron, jak na rysunku poniżej. Dla jego poprawnego działania potrzebujemy tylko aplikacji MS Excel, należącej do pakietu Office. Po otwarciu arkusza na ekranie pojawia się strona o nazwie dane wstępne.
7 stron arkusza jest widocznych na pasku pod oknem dokumentu: dane wstępne, arkusz zbiorczy, nieobecności, ostatnia strona, karta ucznia, średnie, statystyka.
Praktyczna praca w zasadzie polega na wypełnieniu głównie 3 pierwszych stron, na podstawie których zostaną opracowane statystyki i zestawienia.
Dane wstępne
Arkusz dane wstępne jest przeznaczony na wpisanie następujących informacji:
- nazwa szkoły
- nazwa klasy
- imię i nazwisko wychowawcy
- data wywiadówki lub przygotowania zestawienia
Dane wprowadzone do tego arkusza zostaną przeniesione do innych, np. wydruki ocen dla rodziców czy statystyka klasy. Sposób wprowadzenia daty jest dowolny np. 200-12-2, 2 stycznia 2003.
Arkusz zbiorczy
Arkusz zbiorczy pełni rolę głównej tabeli przechowującej dane. Wpisujemy do niego następujące informacje:
- nazwiska i imiona uczniów
- oceny semestralne
- zachowanie
- przedmioty nauczane w danej klasie
Przy pierwszym otwarciu arkusz jest pusty – dla przykładu wpisano tylko religię i język polski.
Pracując z arkuszem wpisujemy kolejne przedmioty, nazwiska i imiona uczniów oraz ich oceny semestralne.
UWAGA!!!
Arkusz powala wpisywać oceny „z plusem”, które są stosowane szczególnie w klasyfikacji śródrocznej. W przypadku oceny „3+” do arkusza zbiorczego wpisujemy 3,5, aby ta podwyższona nota została uwzględniona w obliczeniach średniej. Natomiast na wydrukach ocena ta będzie widziana jako tradycyjna ocena z plusem. W przypadku gdy uczeń jest nieklasyfikowany wpisujemy literkę n, natomiast gdy jest zwolniony z zajęć dydaktycznych frazę zw.
UWAGA!!!
W tym arkuszu nie wypełniamy kolumn związanych z frekwencją. Nieobecności i spóźnienia zostaną wpisane do arkusza o nazwie nieobecności.
Wypełniony Arkusz zbiorczy może wyglądać następująco:
Nieobecności
Pomocnik Wychowawcy pozwala na bieżąco wpisywać i sumować nieobecności i spóźnienia uczniów. Arkusz nieobecności jest przygotowany dla 17 tygodni nauczania, w trakcie których można na bieżąco wpisywać tygodniowe podsumowania frekwencji uczniów, które są automatycznie zliczane, więc przy regularnym uzupełnianiu arkusza wychowawca widzi zawsze aktualny stan nieobecności uczniów. Podsumowania te są przenoszone do innych arkuszy, miedzy innymi do zbiorczego. Częściowo wypełniony arkusz może wyglądać następująco:
Oznaczenia kolumn:
U – godziny usprawiedliwione,
N - godziny nieusprawiedliwione,
S – spóźnienia.
Ostatnia strona
Arkusz ostatnia strona jest odpowiednikiem strony w dzienniku szkolnym, przeznaczonej do prowadzenia różnego rodzaju obliczeń statystycznych – podsumowań. W arkuszu tym nie dokonujemy żadnych zmian czy wpisów. Zawiera on dane przeniesione z innych tabel. Zatem wystarczy go po prostu wydrukować z kompletem otrzymanych danych.
Karta ucznia
Arkusz karta ucznia pozwala na wydrukowanie ocen semestralnych i informacji dodatkowych o uczniu, jak np. liczba opuszczonych godzin czy pozycja w rankingu. Szukanie cen ucznia o numerze X polega na wpisaniu do arkusza jego numeru, pozostałe informacje są modyfikowane automatycznie.
Zmiana numeru ucznia powoduje aktualizację ocen dla wybranej osoby.
W celu uzyskania ocen innej osoby należy wpisać numer wybranego ucznia w miejscu wskazanym czerwoną strzałką na powyższych rysunkach.
Średnie
Karta średnie pozwala prześledzić wyniki semestralne uczniów i utworzyć ranking wg średniej. Domyślnie uczniowieuczniowe są wyświetlani wg kolejności zapisanej w dzienniku.
Wciśniecie przycisku Sortuj powoduje uporządkowanie ich wg średniej. Informacja o zajętym w rankingu miejscu jest przenoszona do Kart ucznia.
.
Statystyka
Arkusz statystyka pozwala na uzyskanie globalnych informacji na temat wyników nauczania w klasie . Do tego arkusza nie wprowadzamy żadnych danych. . Dane są automatycznie pobierane z innych tabel.
Powodzenia ;-)
Algorytmika i programowanie 8
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]