[ Pobierz całość w formacie PDF ]
DYSLEKSJA
PORADNIK DLA NAUCZYCIELI
Spis treści
1. Wstęp 2
2. Etiologia dysleksji 6
3. Symptomatologia dysleksji 7
3.1 Pisanie 8
3.2 Czytanie 9
3.3 Rysowanie 10
3.4 Wypowiadanie się 11
3.5 Trudności w nauce poszczególnych przedmiotów 11
4. Znaczenie wczesnej diagnozy 13
5. Formy pomocy dla dzieci z dysleksją rozwojową 15
6. Działania nauczyciela wobec ucznia ze zdiagnozowanymi specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania. 18
6.1 Czytanie 20
6.2 Graficzny poziom pisma 20
6.3 Prace pisemne 21
6.4 Wypowiedzi ustne 21
6.5 Problemy emocjonalne 22
DODATKI 24
A. Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu w klasyfikacji ICD-10 i DSM - IV 25
B. Lista wskaźników dojrzałości szkolnej sześciolatka 28
C. Skala Ryzyka Dysleksji 29
TABELE NORM 33
D. Specjalistyczne procedury diagnozowania i opiniowania w kierunku dysleksji rozwojowej. 35
E. Warunki egzaminu dla uczniów ze stwierdzonymi specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu. 38
F. Jak pracować w domu z dzieckiem dyslektycznym ( wybór ćwiczeń ) 40
G. Edukacyjne programy komputerowe rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dysleksji. 46
H. Wykaz – z objaśnieniami – niektórych pojęć związanych z problemem dysleksji. 47
I. Dysleksja – bibliografia 52
[1].
Na problemy te jako pierwsi zwrócili uwagę okuliści. To do nich pod koniec XIX wieku kierowano dzieci, które nie mogły nauczyć się czytać, mimo że np. w matematyce odnosiły sukcesy. Dlatego nauczyciele podejrzewali jakieś zaburzenia wzroku.
W 1896 roku okulista W. Pringle-Morgan opisał w „British Medical Journal” przypadek 14-letniego chłopca, któremu „słowo pisane nie docierało do świadomości, dopiero głośno przeczytane nabierało znaczenia” i nazwał to „wrodzoną ślepotą słowną”.
Termin „dysleksja”[2] wprowadził Anglik J. Hinshelwood, w swoich publikacjach w latach 1896 – 1917. Jej definicja ulega modyfikacji wraz z rozwojem wiedzy na temat etiologii i patomechanizmu specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu.
W 1994 roku Towarzystwo Dysleksji im. Ortona (najstarsze stowarzyszenie zajmujące się problematyką dysleksji, założone w 1949 roku w Stanach Zjednoczonych ) zaproponowało następującą definicję zaakceptowaną przez wielu teoretyków i praktyków ( opublikowano ją w czasopiśmie TDO „Perspectives” ) :
„Dysleksja jest jednym z wielu różnych rodzajów trudności w uczeniu się. Jest specyficznym zaburzeniem o podłożu językowym, uwarunkowanym konstytucjonalnie. Charakteryzuje się trudnościami w dekodowaniu pojedynczych słów, co najczęściej odzwierciedla niewystarczające zdolności przetwarzania fonoloficznego. Trudności w dekodowaniu pojedynczych słów są zwykle niewspółmierne do wieku życia oraz innych zdolności poznawczych i umiejętności szkolnych; trudności nie są rezultatem ogólnego opóźnienia rozwojowego ani zaburzeń sensorycznych. Dysleksja przejawia się w postaci różnorodnych trudności w odniesieniu do różnych form komunikacji językowej, wśród których oprócz trudności z czytaniem występują też problemy z pisaniem i prawidłową pisownią wyrazów”.
Definicja ta - tak jak i szereg wcześniejszych[3] - mówi o specyfice trudności w uczeniu się podkreślając iż nie wynikają one z deficytów sensorycznych (wad wzroku, słuchu ), czy motorycznych ( uszkodzenia narządu ruchu ) ani z obniżenia sprawności intelektualnej ani też z zaniedbania środowiskowego czy dydaktycznego.
Za dzieci dyslektyczne nie powinno się więc uznawać :
· dzieci do 10 roku życia ;
do końca III klasy szkoły podstawowej dzieci stopniowo opanowują i doskonalą umiejętności czytania i pisania. Nie można więc twierdzić, że mają dysleksję. Niektóre z nich mogą co najwyżej stanowić grupę dzieci tzw. ryzyka dysleksji.
· dzieci niedowidzące, niewidome, niedosłyszące i niesłyszące ;
przyczyną trudności w opanowaniu przez nie umiejętności czytania i pisania jest poważne zaburzenie funkcjonalne bądź strukturalne analizatora wzrokowego lub słuchowego. Dzieci te mogą popełniać błędy „typu dyslektycznego”, ale patomechanizm jest tu inny, niż w przypadku dysleksji .
· dzieci chore neurologicznie, czyli cierpiące np. na epilepsję, porażenie mózgowe itp. ;
przyczyną trudności w nauce czytania i pisania u tych dzieci jest rozlegle uszkodzenie OUN, a nie lokalne mikrouszkodzenie, które - jak się przypuszcza - ma miejsce w przypadku dysleksji. Przejawy ewentualnych zaburzeń dyslektycznych u tych dzieci proponuje się określać mianem pseudodysleksji.
· dzieci upośledzone umysłowo ;
przyczyną trudności w nauce czytania i pisania są ich niskie globalne możliwości intelektualne (natomiast dzieci dyslektyczne to osoby o dużym potencjale rozwojowym i wysokiej inteligencji).
· dzieci z zaniedbanych środowisk rodzinnych ;
przyczyną trudności w nauce czytania i pisania u tych dzieci jest niekiedy całkowity brak zainteresowania rodziców (opiekunów) ich postępami w nabywaniu tych umiejętności.
Do terminu „dysleksja” dodaje się czasem określenie „rozwojowa” dla zaznaczenia, że trudności występują od początku nauki pisania i czytania a nie są wynikiem utracenia tych już posiadanych umiejętności np. na skutek uszkodzenia mózgu ( wówczas mówimy o aleksji i (lub) agrafii )[4].
Termin „dysleksja rozwojowa” obejmuje kilka rodzajów zaburzeń ( specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu w klasyfikacji ICD-10 i DSM - IV – Dodatek A )
DYSLEKSJA - trudności w czytaniu ( zaburzenia zarówno tempa i techniki czytania jak i stopnia rozumienia treści ).
DYSGRAFIA -niski poziom graficzny pisma ( brzydkie, „koślawe” litery, trudności z utrzymaniem się w liniaturze, nierówne litery w wyrazach ).
DYSORTOGRAFIA - trudności z opanowaniem poprawnej pisowni ( dziecko popełnia błędy – nie tylko ortograficzne - mimo dobrej znajomości zasad pisowni ).
GŁĘBOKA DYSLEKSJA ROZWOJOWA - Brak jest szczegółowej charakterystyki tej postaci głębokich zaburzeń. Można zaproponować tu podstawowe kryterium rozpoznania, takie jak: zatrzymanie się na poziomie czytania elementarnego i nie osiągnięcie poziomu czytania zaawansowanego lub opóźnienie o 3-4 lata w zakresie umiejętności czytania. Tak poważnym zaburzeniom czytania zwykle towarzyszą równie poważne zaburzenia opanowania poprawnej pisowni. Inną postać tych zaburzeń cechuje istotne opóźnienie w czytaniu przy bardzo nasilonych trudnościach w pisaniu zarówno w zakresie poprawności pisowni, jak i budowania wypowiedzi na piśmie, błędów stylistycznych i interpunkcyjnych (w klasyfikacji DSM-IV określa się je jako zaburzenia ekspresji pisania).
Kryterium takiego podziału jest charakter obserwowanych zaburzeń w czytaniu i pisaniu ( czyli rodzaj najczęściej spotykanych objawów ).
U dzieci z dysleksją zazwyczaj stwierdza się zaburzenia percepcji wzrokowej, słuchowej oraz integracji percepcyjno-motorycznej. W związku z tym niektórzy autorzy wyróżniają następujące typy dysleksji:
DYSLEKSJA TYPU WZROKOWEGO - u jej podłoża leżą zaburzenia percepcji i pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo–przestrzennej.
DYSLEKCJA TYPU SŁUCHOWEGO - uwarunkowana zaburzeniami percepcji i pamięci słuchowej dźwięków mowy, najczęściej powiązana z zaburzeniami funkcji językowych.
DYSLEKCJA INTEGRACYJNA - kiedy to poszczególne funkcje nie wykazują zakłóceń, natomiast zaburzona jest koordynacja, czyli występują zaburzenia integracji percepcyjno-motorycznej.
DYSLEKSJA TYPU MIESZANEGO - gdy występują jednocześnie zaburzenia w percepcji i pamięci słuchowej, pamięci i percepcji wzrokowej, wyobraźni przestrzennej.
[5].
Nie jest to jedyna koncepcja dotycząca przyczyn dysleksji[6], jednak niezależnie od istniejących w tym względzie wśród specjalistów rozbieżnych a nawet sprzecznych opinii, większość z nich w podobny sposób charakteryzuje jej symptomy.
3. Symptomatologia dysleksji
Proces czytania wymaga wielu skomplikowanych procesów :
· zróżnicowania kształtu graficznego poszczególnych liter
· wyłonienia znaczenia poszczególnych wyrazów ( poprzez wiązanie odczytanych słów z wyobrażeniami wzrokowymi i słuchowymi )
· pamiętania przeczytanego wyrazu w momencie, gdy odczytuje się już następny
· zrozumienia znaczenia całej konstrukcji zdaniowej
· zrozumienia znaczenia większych fragmentów tekstu
Rozwój umiejętności pisania jest równie skomplikowanym procesem, a jego uczenie się polega na opanowaniu umiejętności :
· odwzorowywania
· przepisywania
· pisania z pamięci
· pisania ze słuchu
· samodzielnego pisania
Poznanie liter i głosek, zapamiętanie ich, rozróżnianie, a także nabycie umiejętności łączenia liter podczas czytania i pisania wymaga przede wszystkim dojrzałości percepcyjno – motorycznej ( oznacza to, że procesy analizy i syntezy - leżące u podstaw prawidłowego odbioru informacji docierających drogą wzrokową i słuchową - oraz procesy sterowania ruchem, muszą przebiegać na dostatecznie wysokim poziomie ). Dojrzałość ta jest jakby technicznym warunkiem czytania i pisania.
W zależności od głębokości i rodzaju zaburzonych funkcji percepcyjno – motorycznych, trudności z nauką dzieci dyslektycznych mogą przybierać różne formy.
3.1 Pisanie
Zaburzenia analizatora wzrokowego
· trudności w przepisywaniu, pisaniu z pamięci i ze słuchu
· trudności z zapamiętywaniem kształtu liter
· mylenie liter o podobnym kształcie ( a-o, a-ą, e-c, e-ę, ł-l-t, m-n, u-n, m-w )
· różniących się położeniem w stosunku do osi pionowej ( p-b )
· różniących się położeniem w stosunku do osi poziomej ( w-m, n-u, b-p, d-g )
· zapominanie pisowni niektórych dużych liter ( szczególnie L, Ł, W, F, G )
· pomijanie znaków diakrytycznych ( kropki, ogonki, kreseczki )
· opuszczanie liter, cząstek wyrazów, znaków interpunkcyjnych
· błędy ortograficzne ( pomimo znajomości zasad pisowni )
· niewłaściwe planowanie graficzne wyrazów w stosunku do strony w zeszycie
· nieodpowiedni wybór linijek
Zaburzenia analizatora słuchowego
· szczególne trudności z pisaniem ze słuchu
· łączenie wyrazów ( „potstołem” zamiast „pod stołem”)
· zamiana kolejności wyrazów w zdaniu
· błędy w pisaniu wyrazów z dwuznakami i grupami spółgłosek
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]